Amatör Telsizcilik e-Sınav ve Belge Alma Süreci

Resim için @hasanalidev’e teşekkürler.

Güncelleme :

30 Kasım Pazartesi günü KEGM tarafından borçlandırılıp, aynı gün dilekçemi mail yolu ile gönderdim. 2 Aralık Çarşamba günü dilekçemin işleme alınacağına dair mail ile bir geri dönüş aldım. 8 Aralık Salı günü çağrı işaretim TA4AFX olarak belirlendi. Belgenin oluştuğuna dair herhangi bir geri dönüş almadım, altta bahsettiğim KEGM e-Hizmetler üzerinden baktığımda gördüm.

Güncelleme 2 :

Medium politikaları gereği linkleri yazının içine yapıştırmak yerine yazının en altına toplu bir şekilde yapıştırdım. Linke tıklayarak tümüne ulaşabilirsiniz.

Güncelleme 3:

23 Aralık Çarşamba günü lisansım KEGM tarafından PTT Kargo ile ulaştırılmak üzere yollandı.

Güncelleme 4:

Yılbaşından önce kartıma kavuştum.

Güncelleme 5:

8 Aralıktan bu yana(bu güncellemenin yapıldığı tarih 14.02.2021) severek amatörlüğü öğrenmeye ve icra etmeye çalışıyorum. Umarım sizinle de en yakın zamanda havada görüşürüz! :) Yakında tecrübelerimi anlattığım bir yazıyı da yayınlayacağım.

Merhabalar,

2020 yılında KEGM ve MEB işbirliği ile amatör telsizcilik belge sınavlarında e-Sınav dönemine geçilmesinin ardından süreç hakkında internet üzerinde pek çok bilgi dolaşıyor. Ben de kendi yaşadığım süreç üzerinden bu aşamaları sizinle paylaşmak ve bu bilgileri toparlamak istiyorum.

Öncelikle amatör telsizcilik ile ayrıntılı başlangıç bilgisini : Uğur Arıcı üzerinden öğrenebilirsiniz. Benim yazım, sadece Uğur’un yazısındaki belge alma ve sınav adımlarını güncellemek üzerine olacaktır.

1. e-Sınav Başvurusu

Öncelikle amatör telsizcilik e-sınavına girebilmeniz için, kiyiemniyeti.gov.tr üzerinden e-hizmetler menüsünü kullanarak e-Devlet hesabınız ile giriş yapmanız gerekiyor.

e-Sınav dönemine geçildiği için artık yılda 2 kez değil, sürekli olarak başvuru ve sınavlar açık olacak.

Giriş yaptıktan sonra soldaki menü üzerinden Amatör Telsiz > Amatör Telsiz Sınavı Ön Başvuru adımlarına tıklayarak sınav kurumu seçebileceğiniz ekrana ulaşabilirsiniz. Bu adımda e-Sınava gireceğiniz için Milli Eğitim Bakanlığı seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Burada açılan formda tüm bilgilerinizi doğru doldurup biyometrik fotoğrafınızı doğru yüklediğinizden emin olmanız gerekiyor. Yine A/B ya da C olarak lisans türünüzü seçtiğiniz alan da burada bulunuyor. Bu lisans türlerinin farkını yine yukarıda paylaştığım Uğur’un yazısında bulabilirsiniz.

Ek olarak; benim başvurularım sırasında en üstte bulunan doğum tarihi alanı o günün tarihi olarak geliyordu. Düzeltilmiş olabilir fakat, bu alanı da kontrol edip doğum tarihinizi doğru girmenizde fayda var. Yine başvurunuz kabul edildiğinde SMS ve Mail olarak bilgilendirme almak için bilgi almak istediğinize dair kutucuğu işaretlemeniz gerekiyor.

Fotoğrafınızı yükleyip gerekli ortalamaları yaparken dikkatli olmanızda fayda var. Bazı tarayıcılar ve sürümleri üzerinde fotoğrafı kestiğimiz alan hatalı çalışıyor. Fotoğrafın iki alanda da tam olarak ortalandığından emin olun. Ben de ilk başvurumda fotoğrafı keserken bu hatanın azizliğine uğramıştım. Fotoğrafınız ya da diğer bilgilerinizden biri/birkaçı yanlış olursa başvurunuz reddedilir.

Bu adımı tamamladıktan sonra başvur butonuna tıklıyorsunuz ve onaylama süreciniz başlıyor. Başvurunuzun onay sürecini yine Amatör Telsiz > e-Sınav Belgesi Sorgulama ekranından takip edebilirsiniz. Bu aşamada görebileceğiniz 3 ayrı durum bulunuyor :

  1. Değerlendiriliyor : Bu durumdaki başvurunuz için yapabileceğiniz bir şey bulunmuyor. Başvurunun değerlendirme aşaması yoğunluğa göre süre değiştirmekle birlikte ortalama 7 gün içerisinde sonuçlanıyor.
  2. Sınav Başvurunuz Kabul Edilmiştir : Tebrikler! Bu adımda aynı zamanda SMS ve Mail ile KEGM’den bilgilendirme almanız olası. Başvurunuz olumlu sonuçlandığına göre artık sınav ücretini yatırmalısınız. Ücret ile ilgili ayrıntıları bir sonraki kısımda anlatıyor olacağım.
  3. Sınav Başvurunuz İptal Edilmiştir <İptal Sebebi> : Benim ilk başvurumda bu ibare tam olarak “ Sınav Başvurunuz İptal Edilmiştir Biyometrik Fotoğraf Yüklenmelidir. Geçersiz Fotoğraf ” olarak belirtilmişti. İptal ibaresini gördüyseniz yapmanız gereken, belirtilen iptal sebebini düzelterek yeniden başvuru gerçekleştirmenizdir.

2. Sınav Ücretini Yatırmak

Sınavınızın kabul edildiğini gördükten sonra ücreti yatımak için 3 temel kanal bulunuyor :

  1. odeme.meb.gov.tr adresinden başvurunuzu seçip, kimlik numaranız ve cep telefonunuz ile birlikte online olarak ödeyebilirsiniz. Ben bu şekilde sorunsuzca ödemiştim. Gerekli bilgileri girdiğinizde ücretin ne kadar olduğunu görüntüleyeceksiniz.
  2. Halkbank, Ziraat Bankası ya da Vakıfbank mobil uygulamalarından/online işlemler menülerinden, ilgili sınav ödemelerini bularak yatırabilirsiniz. Gerekli bilgileri girdiğinizde ücretin ne kadar olduğunu görüntüleyeceksiniz.
  3. Halkbank, Ziraat Bankası ya da Vakıfbank atm/veznelerinden bireysel olarak ödeme yapabilirsiniz. Vezneden ödeme yapıyor iseniz MEB e-Sınav ücreti yatıracağım demeniz yeterli.

Ben e-Sınav için 115 TL ücret ödemiştim. Dönemden döneme bu ücret değişecektir diye tahmin ediyorum. (Mart 2021 itibariyle ücret hala 115 TL) Sınav ücretinizi ödedikten sonra telefonunuza bir bilgilendirme mesajı alacaksınız, bu mesajda sınava gireceğiniz adres, salon, tarih ve saat bilgileri size iletilecek. Bu mesajın gelmesi ücretinizi yatırdıktan sonra bir süre alabilir, benim bilgi mesajım ücreti yatırdıktan yaklaşık 2 saat sonra gelmişti.

Son olarak KEGM E-hizmetler üzerindeki Amatör Telsiz > e-Sınav Belgesi Sorgulama menüsünden giriş belgenizi indirebilirsiniz. Bu aşamada, sınavınızın tarih ve saati ilinizdeki yoğunluğa göre değişebilir. Benim sınav tarihim ücreti yatırdığım günden itibaren 10 gün sonrasına verilmişti.

3. Sınav Ayrıntıları

Amatör telsizcilik sınavında 2020 Kasım itibari ile halen KEGM’in paylaştığı soru bankasından sorular soruluyor ve lisans türünüze göre(A/B ya da C) bu türdeki sorulara çalışmanız yeterli. e-Sınav sizin adınıza ayrılmış bir bilgisayar üzerinde 50 soru 60 dakika olacak şekilde yapılıyor. A/B ve C türlerinin sınavlarından 2 ayrı sınav olarak bahsedecek olursak; Eğer C lisans türüne başvurduysanız 60 puanı geçerek C türü amatör belgenizi alabiliyorsunuz. Eğer A/B türüne başvurduysanız 60 puanı geçerseniz B, eğer 75 puanı geçerseniz A türü belge alabilirsiniz.

4. Sınavdan Sonra Yapılması Gerekenler

Sınavdan çıktıktan hemen sonra kaç puan aldığınızı esinav.meb.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz. Lisans türünüz farketmeksizin eğer 60 puanı geçtiyseniz tebrikler! Fakat 60 puanın altında kaldıysanız yapmanız gereken aynı prosedürleri tekrar uygulayıp tekrar sınava girmek.

Sınavı geçtikten sonra önünüzde yine yoğunluğa bağlı değişen 2–7 günlük bir belge borçlandırma süreciniz olacak. Bu süreçte yapmanız gereken her gün KEGM E-hizmetler üzerinde Borç Sorgula> Telsiz İşletme Müd. Borç Sorgulama ekranına girerek “Amatör Telsiz Borcu” seçeneğini seçerek üzerinize bir borçlandırma olup olmadığını kontrol etmek. Aynı kontrolü Vakıfbank mobil uygulamalarının kurum ödemeleri ile ilgili bölümlerinden de yapabilirsiniz.

Eğer böyle bir ibare görüyorsanız, beklemeye devam etmeniz gerekiyor.

5. Belge Ücreti ve Sonraki Süreç

Belge ücretiniziçin borçlandırılıp bunu KEGM E-hizmetler ya da Vakıfbank Mobil/Online İşlemler/Vezne üzerinden ödediğinizde (2020 Kasım itibari ile belge ücreti 91.94 TL eğer öğrenci iseniz %50 kadarı) (Ömer’in bildirimine göre Mart 2021 ayındaki belge ücreti 150 TL) sıradaki yapmanız gereken, KEGM adresinden AMATÖR TELSİZ BELGESİ KAZANANLAR İÇİN ÖRNEK DİLEKÇE ile belirtilen linke tıklamak ve bu dilekçeyi yazdırarak doldurmak. Fotoğraf ya da ödeme dekontu eklemenize gerek bulunmuyor.

Doldurduğunuz dilekçeyi ister amatortelsiz@kiyiemniyeti.gov.tr adresine mail atarak isterseniz de en altta bulunan KEGM Telsiz İşletme Müdürlüğü’nün adresine posta yoluyla ulaştırabilirsiniz. Belgenizi ulaştırdıktan sonra yapmanız gereken yine beklemek.

Belirli aralıklarla e-Devlet’e girip Kıyı Emniyeti bölümünde Amatör Telsiz Belgesi Oluştur bölümünü kontrol edin, orada belgeniz oluştuğunu gördüğünüz anda belgeyi A4 formatında bastırın. Bu belge kartınız gelene kadar çağrı işaretini ibraz edebilmenizi sağlayacaktır. Basılı kimliğiniz posta ile sınav başvurusu sırasında belirttiğiniz adrese gönderilecektir.

6. Özet

Bu yazıda kendi yaşadığım olaylara dayanarak amatör telsizcilik başvuru süreci, sınav süreci ve sonrasında yapılması gerekenleri sizin için derlemeye çalıştım. Yazı hakkında öneri, istek ya da herhangi bir sorunuz için : erkanercandev@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz. Çağrı işaretim belli olduğunda yazıyı da güncelleyeceğim.

Yukarıda verdiğim tüm linklerin derlenmiş hali :

  1. https://justpaste.it/8xz3o

Posta İle Yapılacak Başvurular İçin Adres:
Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü
Seyir ve Haberleşme Dairesi Başkanlığı
Telsiz İşletme Müdürlüğü
Ruhsat ve Amatör Telsizcilik Şube Müdürlüğü
Beşyol Mah. İnönü Cad. No:3/1 34295 Sefaköy/İSTANBUL

Telefon: 0216 53140 00 (5133 )( 5141)(5145) 0212 580 98 98 ( 169)(133)(159)
Fax: 0212 579 76 25

E-mail: amatortelsiz@kiyiemniyeti.gov.tr

TA4AFX 73

Computer Engineer and Full-Stack Dev