Trust Wallet Private Key Export ve Metamask Import İşlemleri

Merhaba,

Bu yazıda size Trust Wallet üzerinden nasıl private keyinizi export edebileceğinizi, ve bu key ile Metamask’a cüzdanınızı nasıl import edebileceğinizi anlatacağım.

  1. Cüzdanda “Settings” menü adımına tıklayarak ayarlar ekranına gidiyoruz.

2. Burada “Wallets” butonuna tıklayarak cüzdanlarımızı gördüğümüz menüye giriyoruz.

3. Private keyini almak istediğimiz cüzdanın sağındaki butona tıklayarak bilgi ekranına giriyoruz.

4. “Show Recovery Phrase” butonuna tıklayarak Mnemonic’leri görüntüleyeceğimiz ekrana giriyoruz.

5. Bu ekranda copy yazısına tıklayarak seedimizi kopyalıyoruz. Trust ile işimiz şimdilik bitti, lütfen eğer yedeklemediyseniz bu seed kelimelerini yedekleyin. Bunları kaybetmeniz, adrese tekrar erişememenize yol açar.

Trusttan son olarak kelimelerimizin hepsini kopyaladık. Şimdi private keyimizi hesaplatmak için https://iancoleman.io/bip39/ adresine gidiyoruz. Bu sayfada herhangi bir veri tutulmuyor. Sadece sizin için hesaplama yapıyor. (Sayfa içindeki görüntüler bir pcden olacak. Aynı şekilde mobilden de yapabilirsiniz.)

Bu sayfadaki BIP39 Menmonic kısmına seedinizi yapıştırıyoruz. Yapıştırdığınızda alttaki alanların kendiliğinden dolduğunu göreceksiniz.(Resimlerde kullandığım seed tamamen rastgele oluşturulmuştur, ilk kez oluşturulan hesaplara aittir :))

Seedinizi yapışltırdıktan sonra hemen altındaki “Coin” bölümünden “ETH — Ethereum” seçeneğini seçiyoruz.

Bunları yaptıktan hemen sonra, sitenin biraz altına doğru indiğinizde “Derived Addresses” bölümünü göreceksiniz. Bu kısımda “Address” kolonunda seedini kopyaladığınız cüzdan adresini bulmanız gerekiyor. Adresin sizin adresiniz ile birebir uyuştuğundan emin olun. Eğer adresinizi bulduysanız, 2 kolon yanındaki “Private Key” kısmında aynı satırda görünen key sizin adresinize ait, bu keyi Metamask’a giriş yaparken kullanacağız. Bunu kopyalamamız gerekiyor. Eğer burada adresinizi göremediyseniz, büyük ihtimalle aradaki adımlardan birini yaptınız ve yanlış bir seed yapıştırdınız, ya da “Coin” bölümünden ETH seçmeyi unuttunuz, lütfen önceki adımlara dönerek tekrar kontrol edin.

Private keyimizi kopyaladıktan sonra Metamask’ı açıyoruz. (Eğer Metamask’a ilk kez giriş yapıyorsanız, yeni bir cüzdan oluşturup diğer adımları takip edebilirsiniz.) Soldaki ekran mobil cüzdandan, sağdaki ekranda Chrome eklentisi üzerinden ekran fotoğrafları alındı.

Eğer tüm bu adımları tamamladıysanız, artık Trust üzerinde kullandığınız adresinizi Metamask üzerinde görmeye başlayacaksınız, ve in-app browser ile aynı şekilde kullanabileceksiniz.

Computer Engineer and Full-Stack Dev